Inspiracja

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed zapisaniem dziecka na pierwszą jazdę konną

Dzieci uwielbiają konie – podziwiać i głaskać je, jeździć na nich. Oczywiście niektóre pociechy są zbyt mocno wystraszone i mogą się nawet bać tych majestatycznych zwierząt. Amatorowi trudno będzie dosiąść wierzchowca, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli podopieczny wykazuje chęć do przebywania z czterokopytnym, warto zapisać go do szkoły nauki jazdy konnej. Płynie z tego szereg wymiernych korzyści, które nie ograniczają się wyłącznie do świetnej zabawy. Jazda konna wiele uczy, sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka, zachęca go do ruchu i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Dlaczego warto zapisać dziecko na jazdę konną?

Stajnia dla koni to miejsce bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez dorosłych, ale też przez dzieci. Zwierzęta te są bardzo przyjazne i pozytywnie reagują na nieletnich. Samo obcowanie z czterokopytnymi jest czymś niezwykle przyjemnym, świetną formą rozrywki. Jeśli podopieczny lubi zwierzęta i przyrodę, to konie i jazda konna mogą stać się jego pasją. Jest to sposób na poprawienie kondycji, koordynacji i zręczności. Dziecko staje się bardziej świadome swojego ciała, nabiera siły, wzmacnia swoje mięśnie, następuje usprawnienie przemiany materii. Jazda konna poprawia równowagę i uczy przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Można liczyć na jego lepsze funkcjonowanie i stabilność.

Jazda konna wpływa pozytywnie na rozwój psychiki dziecka, jego samoocenę. Z zalet tej formy spędzania czasu wymienić można lepsze radzenie sobie z lękami, wzrost pewności siebie, redukcję stresu, kształtowanie charakteru, lepszą pamięć. Obcowanie ze zwierzętami rozwija empatię, opiekuńczość. Dziecko staje się też bardziej odpowiedzialne. Jazda konna dotlenia organizm, pomaga wręcz przy niektórych dolegliwościach zdrowotnych typu koślawe kolana.

Jazda konna a optymalny wiek dziecka

Niektóre szkoły jazdy konnej mają w regulaminie wyszczególnione, od jakiego wieku przyjmują dzieci, co trzeba mieć na uwadze przy wyborze stajni. Podopieczny nie może być zbyt młody, ale przyjmuje się, że pierwsze lekcje z koniem mogą rozpocząć się już w wieku pięciu czy nawet czterech lat. Oczywiście jest to kwestia indywidualna bo każda pociecha rozwija się w swoim tempie i ma inne możliwości. Początkowe obcowanie z koniem polega na krótkich spacerach w siodle, ćwiczeniu elementów woltyżerki, wyczuwaniu rytmu zwierzęcia. Na naukę podstaw jazdy na kucu można zapisać sześcio-siedmioletnie dziecko, które będzie już w stanie przejechać tor przeszkód. Starsze dzieci można wysłać na obóz konny, gdzie będą miały styczność z koniem i jego otoczeniem przez cały dzień, uczestniczyć w zabiegach pielęgnacyjnych i leczniczych, czynnościach związanych z utrzymaniem porządku w stajni. Poznają również wiele nowych informacji i zdobędą sporo umiejętności.

Wiek dziecka to jedno, ale dużo ważniejszą kwestią jest stopień jego rozwoju. Chodzi tutaj przede wszystkim o koordynację, równowagę i koncentrację. Pociecha musi być gotowa na rozpoczęcie swojej przygody w świecie czterokopytnych – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Znaczenie będzie miał stan zdrowia i chęć do takiej formy aktywności fizycznej.

O tym należy wiedzieć przed zapisaniem dziecka na jazdę konną

Na zapisanie dziecka na jazdę konną muszą być przygotowane obie strony – pociecha i rodzic. Znaczenie ma nie tylko sama jazda, ale też właściwa dbałość o czterokopytne. Dziecko musi wiedzieć, jak prowadzić konia, dysponować wiedzą na temat jego potrzeb. Małe dzieci zawsze powinny być prowadzone, czyli asekurowane przez drugą osobę. Przy wyborze ośrodka trzeba mieć na uwadze to, aby był przystosowany do nauki najmłodszych, dobrze ogrodzony i bezpieczny. Od instruktora wymagać powinno się odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia, cierpliwości. Znaczenie będzie miało też to, aby miał on opracowany konkretny program nauczania, dostosowywał go do wieku i możliwości danego dziecka. Istotne jest też usposobienie konia – powinien być spokojny, wytrenowany, lubiący dzieci, doświadczony. Musi zostać dobrany do wieku i umiejętności młodego jeźdźca. Pociechę trzeba wyposażyć w odzież ochronną – kluczowy jest atestowany, dopasowany do rozmiaru głowy kask. Do tego potrzebne będą mocne buty i ochraniacz kręgosłupa. Dalej mamy dopasowane siodło, wodze, bezpieczne strzemiona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *