Koń żyjący w stajni jest całkowicie uzależniony od tego, jakie warunki zapewni mu jego opiekun. Należy wobec tego zadbać o odpowiednie wyposażenie stajni dla koni, aby stworzyć czterokopytnemu optymalne środowisko i otoczenie, sprzyjające dobrostanowi. Na szczęście do wyboru mamy wiele sprzętów i akcesoriów, dzięki którym zapewnimy zwierzęciu komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Wiele z nich mocno ułatwia pracę z końmi, uprzyjemnia im wypoczynek, służy poprawie zdrowia.
Profesjonalne wyposażenie stajni dla koni – co się na nie składa?
Stajnia dla koni składa się z różnych pomieszczeń, a każde z nich ma konkretne przeznaczenie. Miejscem pobytu konia jest boks, natomiast do przechowywania żywności służy paszarnia. Do treningu z kolei przeznaczona jest hala, a na karuzeli zwierzę może spacerować. Z kolei do składowania wszystkich sprzętów jeździeckich niezbędna okazuje się być siodlarnia. Świetnym rozwiązaniem okazuje się być też solarium, z korzystania którego płynie wiele wymiernych korzyści dla czterokopytnego. Wszystkie akcesoria w stajni powinny mieć swoje własne miejsce, a w zachowaniu porządku pomogą różnego rodzaju uchwyty i wieszaki. Powiesimy na nich siodła, ogłowia, strzemiona, baty, kaski. Potrzebnie będą też uchwyty na derki, potniki, narzędzia, miotły. Przydadzą się haki do zawieszania sprzętów.
Dalej przechodzimy do boksów, w których nie może zabraknąć żłobu, poideł, podstawek na lizawkę, kółek uwiązowych. Żłób należy dopasować do budowy boksu, uniwersalne są te dwudziestolitrowe. Zaleca się montować je na ścianie frontowej. Warto też zainwestować w karmidło przenośne, które będzie można stosować poza stajnią, zawiesić przykładowo na ogrodzeniu. Idealne sprawdzi się podczas transportu konia. Poidła powinny być automatyczne, wykonane z żeliwa, emaliowane, z blachy ocynkowanej lub z polietylenu. Mile widziane będą też poidła o stałym poziomie wody. Konie potrzebują lizawki solnej, którą należy zamontować na specjalnym uchwycie w boksach. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych i weterynaryjnych oraz innych czynności stajennych konieczne będzie przywiązanie konia, do czego potrzebne są kółka uwięziowe.
Wyposażenie stajni dla koni – te akcesoria również się przydadzą!
Codzienne sprzątanie boksów ułatwia i usprawnia wózek do obornika. Najlepiej od razu wyposażyć się w płytę mocującą do niego, dopasowaną do ładowacza czołowego. Z kolei do przygotowania odpowiedniego podłoża idealnym urządzeniem będzie równiarka. Służy ona konserwacji i wyrównania powierzchni, gdzie odbywają się codzienne treningi oraz zawody konne. Urządzenie może być wyposażone w funkcję podnoszenia hydraulicznego, zgarniacza bocznego.
W stajniach dla koni wykorzystuje się różnego typu wózki – do siana, szorów, do obornika. Nieocenione okazuje się być solarium dla koni, które odparowuje wodę po kąpieli czy potu po wysiłku zwierzęcia. Na tym oczywiście zalety się nie kończą. Solarium przyspiesza regenerację mięśni i stawów, redukuje stres, poprawia samopoczucie czterokopytnego. Dodatkowo przyspiesza gojenie ran, pobudza krążenie krwi, rozluźnia kręgosłup. Na zewnętrznych stronach solarium można zamontować lampy UV o działaniu antybakteryjnym. Przyda się także stelaż do solarium i panel dotykowy.
Wspaniałą opcją dla każdego konia będzie płyta wibrująca, szczególnie w przypadku tych kontuzjowanych, borykających się z dolegliwościami bólowymi ze strony grzbietu. Przyspieszają powrót do zdrowia. Urządzenie to redukuje napięcie mięśni, pomaga przy problemach ze strony układu pokarmowego. Jeśli koń sprawia wrażenie zmęczonego, nie ma chęci do pracy, warto skorzystać z płyty wibrującej. Idealnie sprawdza się zarówno przed, jak i po treningu. Drgania mają korzystny wpływ na stawy, ścięgna i wiązadła.
Koń jest zwierzęciem stworzonym do ruchu, dlatego potrzebować będzie różnych bodźców stymulacjach go do podejmowania aktywności fizycznej. Do codziennych treningów idealnie sprawa się bieżnia dla koni, co wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Czterokopytne szybko się przyzwyczajają do takiej formy ruchu, sprawia im to wręcz przyjemność. Opiekun nie jest uzależniony od warunków pogodowych, można uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Nowoczesnymi bieżniami steruje się wygodnie za pomocą panelu dotykowego, który umożliwiają dobranie optymalnego programu treningowego.