Stajnia dla koni stanowi oazę, gdzie zwierzęta mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Czasami trzeba jednak ją opuścić, co wymaga odpowiednich przygotowań. Podstawowymi środkami transportu samochodowego, którymi można przewozić bezpiecznie konie, są przyczepki, koniowozy. W przypadku dwóch kopytnych wystarczy posiłkować się przyczepką lub koniowozem dwukonnym. W przyczepie Konie będą w niej stały równolegle do siebie, a w bagażniku znajdzie się sprzęt jeździecki i wieszaki na siodła. Kąt nachylenia trapu jest stosunkowo niewielki, co ułatwia zwierzęciu wejście do przyczepki. Przy większej liczbie koni potrzebować będziemy koniowozu, który jest w stanie pomieścić do nawet dwunastu osobników, w zależności od wielkości pojazdu. Z łatwością pomieścimy się paką jeździecką, całym niezbędnym asortymentem oraz wyzywieniem np. paszami z całymi ludzkim bagażem. W części mieszkalnej można nawet liczyć na lukusową kuchnię, toaletę, wygodne miejsca noclegowe.
Przed ruszeniem w drogę, zawsze trzeba dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu i to, czy przypadkiem w jego wnętrzu nie znajdują się jakieś ostre elementy. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są ściany obłożone gumą i materac znajdujący się na wysokości kłody. Zabezpieczyć trzeba także podłoże i rampę. Oprócz wyłożenia podłogi gumą zaleca się wysypać trociny co zapobiegnie ślizganiu się kopyt. Sposobem na zmniejszenie stresu u zwierząt będzie przygotowanie dla nich siatki z sianem na czas podróży. Jeśli ma to być pierwszy wyjazd, to najpierw trzeba konia przyzwyczaić do przyczepki, paki czy koniowozu, przystąpić do nauki wchodzenia do pojazdu.
Jak właściwie przygotować konia do transportu?
Kluczową częścią ciała każdego konia są kopyta, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć na czas transportu. Idealnie sprawdzą się ochraniacze transportowe, które zapewniają ochronę nóg od kopyt po stawy skokowe. Alternatywą będą podkładki, owijaki i kaloszki. Okazują się one lepszym wyborem, bo wiele koni nie lubi poruszać się w ochraniaczach. Nie ograniczają ruchów, nadają się do prania i są relatywnie niedrogie. Kolejną kwestią będzie ochraniacz na ogon, co zniweluje problem z obcieraniem się czterokopytnego na rzepie ogona. Można też zwinąć jego górną część owijką polarową, ale niezbyt mocno. Przed założeniem takiego ochraniacza warto zapleść ogon.
W wyposażeniu nie może zabraknąć wygodnego i nieobcierającego kantara, najlepiej z futerkiem. Potrzebować będziemy też uwiązów z bezpiecznym zapięciem – nie mogą ograniczać ruchów głową, ale być na tyle krótkie, aby zwierzę nie było w stanie się obrócić w czasie transportu. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych zaleca się założyć koniowi derkę – zimą polarową, a na wiosnę i jesień stajenną. . Jeśli chodzi o samą jazdę, to należy robić przerwy, napoić konia i podać mu paszę. Kontrolować należy to, czy zwierzęta są przywiązane, nie mają żadnych urazów.