Ujeżdżanie konia krok po kroku
Chcąc opanować podstawy ujeżdżania konia należy nauczyć się pracy na kole. Jest to absolutna podstawa, bez której ciężko będzie robić nam postępy. Mogłoby się wydawać, że wyjechanie koła jest banalnym zadaniem, jednak nie jest to prawdą! Należy wykazać się sporym zaangażowaniem oraz cierpliwością. Początki bywają trudne, jednak nie należy rezygnować z opisywanego ćwiczenia. Uczy ono konia prawidłowego zgięcia, a dodatkowo poprawia poziom elastyczności. Wspomaga także rozwój prawidłowej symetrii ciała. Warto wiedzieć, że im mniejsze koło, tym trudniej. Na start zalecana jest średnica około 20 m.
Ujeżdżanie konia – prawidłowe zgięcie koła
Praca na kole sprawia, że koń uczy się prawidłowego zgięcia. Jest ono bezpośrednio uzależnione od średnicy. Zasada jest prosta – im mniejsza średnica koła, tym większe zgięcie. Pamiętajmy jednak o tym, aby poprzeczkę podnosić stopniowo. W innym przypadku zwierzę nie będzie wiedziało, czego od niego oczekujemy. Koń znajdujący się na łuku musi zaangażować całe ciało – od szyi, aż po ogon. Można powiedzieć, że zgięcie na pierwszy rzut oka przypomina rogalik. Istotne jest to, aby tylne nogi szły po śladzie przednich. Dąży się do aktywnej pracy zadu, gdyż stanowi on pierwszy krok do nauki ujeżdżania konia.
Ujeżdżanie konia – właściwa postawa jeźdźca
Postawa jeźdźca na koniu również jest bardzo ważna podczas pracy na kole. Dzięki temu zwierzęciu łatwiej jest utrzymać oczekiwane zgięcie ciała. Ramiona muszą znajdować się równolegle do łopatek konia. To samo dotyczy bioder. Część wewnętrzna łydki reguluje aktywność tylnej kończyny konia. Ponadto pomaga utrzymać prawidłowe zgięcie na wysokości żeber. Dzięki przesunięciu zewnętrznej łydki do tyłu można ograniczyć wypadanie zadu. Wodza zewnętrzna wspomaga stabilizację zwierzęcia, dzięki czemu można uniknąć nadmiernego zgięcia. Ponadto chroni ona prze wypadaniem łopatki do zewnątrz. Wodza wewnętrzna ustawia zwierzę do wewnątrz.
Podstawowe figury podczas ujeżdżania konia
Wielu początkujących jeźdźców nie ma pojęcia, jakie są podstawowe figury podczas ujeżdżania konia. Ważne jest to, aby na samym początku nie narzucać sobie zbyt wysokiej poprzeczki.
1. Koło – niektórzy uważają, że koło jest tym samym, co wolta, jednak nie jest to prawdą. Podstawową różnicą jest średnica okręgów, a więc wspomnianych nazw nie należy używać zamiennie. Koło posiada średnicę od 10-20 m. 2. Wolta – to również koło, jednak o mniejszej średnicy, która nie przekracza 10 m. Trzeba wiedzieć, że tylko wygimnastykowane konie mogą poradzić sobie z 6-metrowym okręgiem. Wymaga on dużego zgięcia. 3. Ósemka – jest to figura złożona z dwóch identycznych kół lub wolt. Trzeba więc pamiętać, że nie jest ona taka sama, jak ósemka tworzona na czworoboku. Koń prostuje się na punkcie styku, a następnie wygina się w drugą stronę.
Co warto wiedzieć o ujeżdżaniu konia?
Ujeżdżanie konia nie jest wyłącznie dyscypliną jeździecką, o czym wiele osób zapomina. Praca na kole może dobroczynnie wpłynąć na zwierzę. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do ćwiczeń – to absolutna podstawa!
1. Pierwszym krokiem jest rozgrzewka, która eliminuje napięcie mięśniowe. Zazwyczaj polega ona na stepowaniu, jednak wszystko zależy od konia. Im mniej doświadczone zwierzę, tym bardziej złożonego przygotowania wymaga.
2. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że koń będzie potrzebować rozciągania podczas treningu. Należy mu na to pozwolić. Ponadto jeździec powinien wspierać takie zachowanie m.in. poprzez wydłużenie wodzy.
3. Dzięki ujeżdżaniu koń może zachować wysoką sprawność oraz płynność ruchów. Właśnie dlatego powinien on pracować na kole systematycznie. Ponadto, to dzięki wspomnianym treningom możliwa jest redukcja szkodliwego napięcia mięśniowego.
4. Treningi na kole wymagają sporego poświęcenia. Ważne jest jednak to, aby nie ograniczać się do ujeżdżania konia. Oczywistym jest, że koń również może być zmęczony i zdemotywowany do aktywności. Ważne jest więc, aby wprowadzić skoki, czy też przejażdżki w terenie.
5. Istotne jest to, aby nauczyć zwierzę pracować „przed łydką”. Musi on wykonywać poszczególne ruchy w sposób intuicyjny. Nie może stale liczyć na gesty wykonywane przez jeźdźca.
6. Chcąc osiągnąć postępy warto skorzystać z doświadczonego trenera. Jeśli nie mamy takiej możliwości, nakomitą opcją wydaje się być nagrywanie treningów – dzięki materiałom wideo łatwiej będzie nam wychwycić błędy i niedociągnięcia.