We wzajemnej relacji człowieka ze zwierzęciem jakim jest koń, to właśnie od człowieka zależeć będą postępy w wychowaniu konia i poprawianiu kontaktu z nim. Konie nie muszą zachowywać się przewidywalnie i nie wiedzą czym jest złe zachowanie. Dlatego to ich właściciel – już od pierwszego spotkania musi skupić się na oswojeniu i wychowaniu zwierzęcia. Nie może też zapomnieć o jego właściwej pielęgnacji.
Wychowanie konia
W chowie źrebiąt najważniejszy jest ciągły ruch, który pozwoli na stały rozwój kośćca i mięśni. Im większy będzie ruch, tym będą one w lepszej kondycji. W okresie odchowu bardzo istotne jest także przebywanie na Słońcu, aby zwierzęta mogły produkować odpowiednią ilość witaminy D. Od pierwszych tygodni życia źrebaka powinno się także stopniowo oswajać go ze sprzętem oraz zabiegami pielęgnacyjnymi, z którymi będzie miał styczność jako dorosły koń. Jeśli zaś chodzi o oswojenie konia z nowym właścicielem i ustalenie właściwych zasad zachowania, to powinno się to zacząć już przy pierwszym spotkaniu. Powinien pamiętać o tym każdy człowiek, ponieważ koń od razu zwróci uwagę na mowę ciała i przyporządkuje daną osobę do określonej rangi: niższej albo nadrzędnej wobec własnej. Częściej zaufa temu człowiekowi, którego uzna za wyższego rangą. Co ważne, raz przyznana ranga jest niezwykle trudna do zmienienia, stąd też na koniu od razu należy wywrzeć wrażenie osoby dominującej. Pomoże w tym kontrola własnej mowy ciała, a następnie konsekwencja w postępowaniu ze zwierzęciem, np.: to koń powinien obejść człowieka, a ten nie powinien stanowczo odpierać próby „przegonienia”.
O czym jeszcze pamiętać wychowując konia?
O tym, że kiedy pozwoli się on złapać albo osiodłać, to należy go później nagrodzić jakimś smakołykiem. Nie można zaś nagradzać złych zachowań. To właściciel o nadrzędnej randze ma mieć także decydujące zdanie odnośnie obranej drogi. Ta sama zasada dotyczyć ma treningów na ujeżdżalni. Aby oswajanie i wychowanie zwierzęcia szło jak najbardziej sprawnie, stajnia dla koni powinna zostać wyposażona w dobrej jakości sprzęt jeździecki – taki, który będzie pomagał, a nie przeszkadzał we wszystkich działaniach.