Inspiracja

WAŁ STRUNOWY – CZYM JEST I JAKI WYBRAĆ?

Wał uprawowy to urządzenie powszechnie stosowane w klubach jeździeckich i przez osoby zajmujące się podłożem do jazdy konnej, a także w gospodarstwach rolnych. Wykorzystuje się je do prac gruntowych i polowych i jest dostępne w kilku różnych odmianach – my przyjrzyjmy się wariantowi strunowemu. Czym on właściwie jest? Jakie ma zastosowanie? Kiedy i jak z niego z korzystać?

Wał strunowy – co to jest?

Wały strunowe, nazywane niekiedy prętowymi, składają się ze stalowych okręgów, na których pod różnym kątem mocuje się ząbkowane płaskowniki osiągające grubość min. 1 cm. Jeśli chodzi o kształty, konstrukcja może budzić skojarzenia z kołowrotkiem. Taka forma powoduje, że element doskonale spisuje się w celu zwiększania gęstości wierzchniej warstwy podłoża, bez głębokiego wnikania w jego strukturę. Za pomocą wała strunowego możliwe jest sprawne wyrównanie powierzchni, rozbicie grud gleby, poprawienie spulchnienia czy wymieszanie gruntu.

Specyfika budowy tych podzespołów umożliwia ich efektywne wykorzystanie nawet w wymagających warunkach. Wały strunowe z powodzeniem są używane do pracy na trudnym podłożu, np. o gliniastej, piaszczystej czy kamienistej strukturze. Warto po nie sięgać wówczas, gdy gleba potrzebuje rozluźnienia – idealnie nadają się do rozdrabniania, napowietrzania i poprawy poziomu wilgotności wierzchniej warstwy podłoża, bez głębokiego kopania. Wały strunowe są używane do usuwania grudek ziemi i poprawy jej właściwości pod kątem m.in. jeździectwa. Ich odpowiednie zastosowanie pozwala bowiem na zwiększenie stabilności podłoża jeździeckiego, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Wysokiej jakości sprzęt można nabyć w naszym sklepie – oferujemy m.in. wał strunowy Diego 2400 mm.

Przeznaczenie wału strunowego

Wał strunowy przydaje się do zagęszczania gruntu. Efektem jego zastosowania może być lepsze wchłanianie i dłuższe utrzymywanie wilgoci przez podłoże. Polecamy go także ze względu na wydajność pracy – z uwagi na skuteczność tego narzędzia wystarczy niewielka liczba przejazdów maszyną do uzyskania oczekiwanych rezultatów. To ważne, ponieważ pozwala na uniknięcie nadmiernego rozjeżdżania powierzchni, co może mieć negatywny wpływ na jej właściwości.

Czym się kierować przy zakupie wału strunowego? Kluczowe znaczenie ma dopasowanie do konkretnego urządzenia – należy się upewnić, że dany produkt jest dostosowany pod względem parametrów do pojazdu czy maszyny. Tak samo istotne są wymiary – wybrany model powinien odpowiadać wielkości miejsca oraz sprzętu, do którego jest przeznaczony. W naszej ofercie można znaleźć m.in. wysokiej jakości wał strunowy Diego 1600 mm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *