Inspiracja

JAKIE METODY ODNOWY BIOLOGICZNEJ SĄ STOSOWANE U KONI I JAK DZIAŁAJĄ?

Dobre pożywienie, odpowiednio przygotowana stajnia czy regularne czyszczenie to podstawowe obowiązki związane z utrzymaniem konia. O wszystkie powinien zadbać jego właściciel. Warto jednak pamiętać, że zwierzę wymaga również odpowiedniej regeneracji i zabiegów pielęgnacyjnych ułatwiających utrzymanie go w dobrym zdrowiu i pożądanej kondycji. W takim razie, jakie metody odnowy biologicznej są stosowane u koni?

Solarium

Po co zwierzęciu solarium? Na pewno nie w celu poprawy wyglądu – w tym przypadku chodzi o wspomaganie jego organizmu. W jaki sposób? Oddziaływanie odpowiednio dobranego światła może pozytywnie wpływać na usposobienie konia, uspokajając go i łagodząc objawy stresu. Zastosowanie solarium usprawnia syntezę witaminy D3 w organizmie i skraca czas wysychania zwierzęcia po czyszczeniu, treningu czy zawodach. Co istotne, generowana wiązka przyczynia się też do podniesienia temperatury grzbietu konia, co może wspomagać profilaktykę przeciw chorobom. W naszym sklepie w atrakcyjnych cenach dostępne są kompletne zestawy solarium dla koni.

Płyta wibracyjna

Inną popularną metodą odnowy biologicznej wykorzystywanej przez hodowców są płyty wibrujące. Przeważnie sięga się po nie w celach rehabilitacyjnych i regeneracyjnych, gdy zwierzęciu dolegają kontuzje, bóle czy zbyt duże napięcie mięśni albo kiedy jest zmęczone. Specjalne platformy mogą być pomocne w łagodzeniu licznych problemów z układem ruchu i pozytywnie oddziaływać na samopoczucie konia. Odpowiednio wykonana i wprawiona w ruch płyta generuje drgania, które mają korzystne przełożenie na mięśnie, stawy i powięź. Podobnie jak solaria, oferujemy też platformy wibrujące dla koni.

Masaże i wcierki

Kolejnym rozwiązaniem często stosowanym w razie podwyższonego napięcia mięśniowego, przeciążeń czy mikro urazów u koni są masaże. Ich efektem może być poprawa elastyczności tkanek i wytrzymałości organizmu. Podobną metodą są wcierki rozgrzewające, czyli nacieranie zwierzęcia specjalnie dobranymi preparatami mogącymi wspomagać przeciwdziałanie stanom zapalnym i obrzękom.

Hydroterapia

Popularnością cieszą się też techniki wykorzystujące oddziaływanie wody na organizm konia. W tym celu stosuje się specjalne wodne bieżnie, które w coraz większym stopniu obecne są również w Polsce, choć na Zachodzie jest ich znacznie więcej i funkcjonują od dłuższego czasu. Właściwie przeprowadzone i odbywające się w prawidłowych warunkach ćwiczenia w wodzie mogą odciążać układ ruchowy konia, poprawiać elastyczność powięzi i budować wytrzymałość mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *