Inspiracja

Codzienna pielęgnacja konia – kilka prostych kroków

Dbanie o zwierzę to nie tylko obowiązek, ale także sposób na zbudowanie silnej więzi z naszym czworonożnym przyjacielem. Oto kilka prostych kroków, które pomogą Ci zadbać o odpowiednią kondycję i dobre samopoczucie Twojego konia każdego dnia!

Czyszczenie sierści i kopyt

Czyszczenie i dbanie o stan sierści konia to podstawowy element codziennej pielęgnacji. Warto wyposażyć się w szczotki o różnej twardości, które pozwolą na dokładne usunięcie brudu, potu i martwych włosów. Pamiętajmy, że regularne szczotkowanie poprawia krążenie krwi w skórze oraz stymuluje wzrost nowej sierści, oprócz tego wiele koni odczuwa tę czynność jako masaż, który sprawia im przyjemność! Nie zapominajmy także o czyszczeniu kopyt, które należy dokładnie oczyścić z kamieni, błota i innych zanieczyszczeń. To ważne dla utrzymania zdrowej kondycji nie tylko samych kopyt, ale i całych nóg końskich. Pro tip: użyj twardej szczotki do mycia naczyń oraz delikatnego (patrz na skład!) płynu do mycia naczyń, aby porządnie wyczyścić wierzchnią, jak i wewnętrzną stronę kopyta. Spłucz resztki brudu, wraz z detergentem, letnią lub ciepłą wodą, poczekaj aż nadmiar wody spłynie z kopyta i posmaruj je ulubionym olejem lub lotionem do kopyt. Zwróć uwagę, że nie smarujemy zupełnie suchych kopyt, jako że olej nie dopuszcza wilgoci z podłoża i może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia tworzywa kopytowego – dlatego tak ważnym jest, aby posmarować je, kiedy są jeszcze lekko wilgotne!

Kontrola zębów i jamy ustnej

Regularna kontrola zębów i jamy ustnej konia jest niezwykle ważna, gdyż problemy z uzębieniem mogą prowadzić do trudności w jedzeniu, akceptacją kiełzna i kontaktu, a nawet poważniejszych problemów zdrowotnych (takich jak przetoki wewnątrzczaszkowe, czy inne zwyrodnienia). Zwracaj uwagę na objawy takie jak nadmierne ślinienie się, niechęć do jedzenia, trudności w żuciu pokarmu, odrzucanie kontaktu machanie głową kiedy koń ma kiełzno w pysku. W razie potrzeby umów wizytę u specjalisty.

Właściwa pielęgnacja grzywy i ogona

Grzywa i ogon konia również wymagają regularnej pielęgnacji. Starannie rozczesuj włosy, aby uniknąć powstawania kołtunów i zaplątanych kosmyków. Można stosować specjalne odżywki i spraye ułatwiające rozczesywanie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ich ilością, gdyż mogą obciążać włosy i prowadzić do ich łamania, lub wiązać na nich brud. Co polecamy? Regularnie, tj. raz na 2 tygodnie (lub według potrzeby) umyj porządnie ogon i grzywę delikatnym szamponem dla koni, daj im wyschnąć, rozczesz i spryskaj odżywką! Jeżeli posiadasz konia, który lubi się tarzać na padoku i nie należy do “czyściochów”, warto zaplatać mu ogon w solidny warkocz (lub 3 rzedsze warkocze) i zabezpieczyć kilkoma gumkami, dzięki czemu ogon będzie zbierał w sobie mniej brudu i nie będzie się tak sklejał błotem czy odchodami.

Codzienna pielęgnacja konia to klucz do utrzymania jego dobrego samopoczucia, zdrowia i budowania silnej więzi z właścicielem. Aby ułatwić Tobie wykonywanie stajennych obowiązków, stworzyliśmy praktyczny grooming box, który pomieści niezbędne szczotki, kosmetyki, czy też elementy sprzętu, takie jak ochraniacze czy owijki. Dodatkowo, grooming box posiada odpowiednie wymiary, aby idealnie wpasować się w szuflady naszych pak co sprawia, że nawet podczas wyjazdów na zawody czy dalszych podróży z koniem, Twoje rutyny pozostają proste i wygodne do wykonania.  Warto zatem poświęcić czas na realizację wymienionych przez nas czynności i podarować zwierzęciu odrobinę przyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *