Inspiracja

Jak rozpoznać kolkę u konia?

Opieka nad końmi często jest nie lada wyzwaniem, musimy mieć wszystko pod kontrolą, być w stanie zauważyć nawet najmniejsze nieprawidłowości i właściwie na nie reagować. Nie można bagatelizować nietypowego zachowania czterokopytnego, bo może ono wskazywać na mniej lub bardziej poważne problemy. Zaniedbanie pewnych objawów może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Nie jest normalnym zjawiskiem apatia u konia, niepokój, brak apetytu, kładzenie się i tarzanie czy pocenie się. Objawy te mogą wskazywać na kolkę, co z pewnością nie jest niczym przyjemnym dla zwierzęcia, wręcz groźnym.

Co może świadczyć o kolce u konia?

Konie, którym coś dolega, nie wskażą nam, co się z nimi dzieje niepokojącego, ale uważny opiekun z pewnością zaobserwuje nieprawidłowości w zachowaniu. Trzeba wobec tego cały czas mieć na oku swojego pupila, aby być w stanie wykryć niepokojące objawy i w porę zainterweniować. Stajnia powinna być miejscem komfortowym, bezpiecznym dla konia. Nawet jeśli stworzymy mu dogodne warunki do życia, nie jesteśmy w stanie uchronić go w pełni przed różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Wpływa na to zbyt wiele czynników. Bardzo niepożądanym zjawiskiem jest kolka u koni, która może być symptomem jakiejś poważnej choroby i stać się nawet przyczyną zgonu. Układ pokarmowy koni jest podatny na różnego typu schorzenia, a wszystko komplikuje się dodatkowo przez brak odruchu wymiotnego. Jeśli wystąpi jakikolwiek podejrzenie kolki, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Na kolkę u konia może wskazywać jego niepokój w związku z wystąpieniem dolegliwości bólowych. Jeśli zwierzę nagle zaczyna chodzić nadmiernie po boksie, patrzeć na boki, kłaść i tarzać, pora wezwać weterynarza. To samo dotyczy apatii i braku zainteresowania otoczeniem lub naprzemiennego niepokoju i nadmiernego uspokojenia. Niechęć do jedzenia także może wskazywać na kolkę – niedojadanie pokarmu lub całkowita odmowa konsumpcji. Często zwierzę przestaje przyjmować też wodę. Duży ból spowodowany kolką może sprawić, że koń zacznie zachowywać się bardzo gwałtownie, wręcz rzucać się na ziemię. Podczas tarzania się będzie przybierać postawę ulgową, aby zmniejszyć chociaż trochę nieprzyjemne objawy.

Inne objawy wskazujące na kolkę u czterokopytnych

Konie borykające się z kolką bardzo często nerwowo spoglądają na swój brzuch, ocierają się nim o ściany, zaczynają nawet po nim kopać czy go gryźć. Silny ból powoduje wzrost temperatury ciała i pocenie się. Jego intensywność wskazuje na natężenie bolesności. Może nawet dojść do zmian w parametrach życiowych czterokopytnego. Chodzi tutaj o przyspieszone tętno i oddechy w początkowym stadium, po czym odwodnienie, zmiany koloru błon śluzowych. U koni zmagających się z kolką można zaobserwować zmiany w wyglądzie – dotyczą one przede wszystkim kształtów boków i grzbietu. Niepokojące są rozdęty brzuch i klatka piersiowa oraz uniesiona i uwypuklona ku górze linia grzbietu. W przypadku ogierów może dojść nawet do zmiany kształtu i temperatury jąder.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *